Proč být online?
Nárůst uživatelů internetu mezi staršími lidmi je tedy daleko rychlejší, než je tomu u mladé generace. Rapidní vzestup technologií nutí naši populaci, aby stále více využívala internetových služeb. Lidé bez přístupu na internet se totiž nejen hůře dostávají k informacím, ale mají také omezenou možnost nákupu zboží a služeb. Bez online bankovnictví máte daleko nižší šance obstarat si jízdenku s místenkou do rychlíku či autobusu, sehnat lístek do kina, divadla nebo na muzikál. Ani se sháněním dárků to nemáte právě jednoduché, protože kamenné prodejny nemají v porovnání s e-shopy zrovna široký výběr.
Pestrá nabídka
S internetem lze z pohodlí domova nakupovat nebo hradit různé služby online. Je snadné mít přehled o společenských, kulturních a sportovních akcích, sledovat zprávy nebo si naplánovat shlédnutí oblíbeného pořadu. Také cestování a využívání služeb turistického ruchu je mnohem jednodušší. Internet poskytuje seniorům nejen zábavu jako sledování filmů a videí, hraní her či poslech hudby, ale i široké spektrum poznatků týkající se jejich koníčků a zájmů. Starší lidé ale hledají na internetu především nejrůznější informace: otevírací dobu, ordinační hodiny, jízdní řády nebo tolik oblíbené slevy v supermarketech.
Být v centru dění
Lákavé jsou i služby zdarma, které seniorům umožní některé počítačové programy nebo mobilní aplikace. Bezplatné telefonování, zasílání zpráv a e-mailů, sdílení fotografií a videí, videohovory nebo chatování na sociálních sítích umožňují vést aktivní společenský život. Senioři, kteří se po odchodu do penze často cítí osamělí, mají možnost denně komunikovat s příbuznými a přáteli, ať jsou jakkoli daleko.
Proč se učit něco nového?
Práce s počítačem nebo chytrým telefonem umožňuje rozvoj digitálních dovedností. Nově nabyté schopnosti zvyšují u seniorů sebevědomí, jež s přibývajícím věkem často klesá. Práce s různými zdroji informací podporuje kritické myšlení, které je obranou před dezinformacemi a negativní manipulací. A konečně, může to být zábava.