Rozhodli jste se rozšířit svoji rodinu a koupit si štěňátko? Ano, opravdu pokud mluvím o koupi štěněte, mluvíme o novém členovi rodiny. Pejsek s vámi totiž stráví velkou část vašeho života. Vždy si tedy rozmyslete, jakou rasu a povahu pejska preferujete. Rozhodujte se taktéž podle toho, jak moc jste aktivní, jak často se věnujete sportu, dle vašeho věku a dle toho, zda máte či nemáte děti. Jedny z neoblíbenějších jsou akita inu štěňata. Jedná se totiž o velmi přátelské plemeno, které se hodí jak pro život v bytě, tak domečku.
Nicméně pojďme se vrátit k hlavnímu tématu. Pokud jste tedy pevně rozhodnutí, že pejska chcete, měli byste dobře vědět, jak jej vybrat.
Rozhodnutí, zda je pro vás právě tohle štěňátko pravé, musí zažít již během prvního kontaktu s majitelem. Pokud po telefonu máte pocit, že se původní chovatel o mazlíčka dobře stará, komunikuje s vámi a poctivě odpovídá na všechny vaše dotazy, jedná se o prvotní dobrý signál, že pejsek nepochází z množírny. Chovatel by vám taktéž měl umožnit návštěvu štěňátka v jeho bydlišti.
Jakmile přijdete k chovateli domů, všímejte si, v jakém prostředí pejsci žijí. Je prostředí čisté? Pokud ano, jedná se o další pozitivní signál. Jakmile se poprvé střetnete s pejsky, všímejte si toho, zda nejsou příliš ustrašení. Přílišná bázlivost štěňat by mohla značit špatnou socializaci, či špatné zacházení majitele se štěňátky.
Taktéž si psa pořádně prohlédněte, zda nemá záněty v uších, ospalky v očích či případná další zranění. Předejdete tak dalším četným návštěvám u zvěrolékaře – a věřte, že ty se mohou opravdu prodražit!
Na první návštěvu si také vezměte nějaké pamlsky. Co jiného by totiž mohlo přilákat vaše nového kamaráda více, nežli něco dobrého na zub? Neuškodí, ani pokud sebou přinesete nějakou hračku, na které bude již váš pach. Štěňátko si tak na vás lépe zvykne.