Blahodárné účinky medu objevili už pravěcí lidé. Dokazují to jeskynní malby ve východním Španělsku, které jsou staré přes 8 000 let a zachycují sběrače medu, kteří tuto cennou pochoutku vybírají ze štěrbin stromů. Dnešní získávání medu od včel už takovou námahu nevyžaduje, což ale neznamená, že jde o jednoduchou záležitost. Každý, kdo se dnes včelařství věnuje, musí splnit přísné podmínky pro chov včel, i výrobu medu.
A jaké druhy medu se vlastně na trhu objevují?
MED KVĚTOVÝ-jedná se v podstatě o první jarní snůšku z květů ovocných stromů, luk, řepky, ale i akátů, nebo lip.
Pylová zrna těchto zmiňovaných rostlin obohacují med o povzbuzující, éterické a aromatické látky
MED PASTOVÝ – vyrábí se obvykle z jarní snůšky květových medů, nejčastěji z řepkového.
Od ostatních druhů se liší jak konzistencí, tak vzhledem. Barvu mívá ve smetanových tónech a jeho pastová konzistence vzniká šleháním. Tímto způsobem se uměle přeruší jeho přirozená schopnost krystalizace a med zůstává na rozdíl od ostatních druhů stále stejný, i při delším skladování. Je bohatý na bílkovinné látky a obsahuje, celo řadu vitamínů B.
MED MEDOVICOVÝ – velmi žádaný a ceněný pro svoji tmavou barvu, ale i chuť a vůni. (Často bývá mylně označován jako lesní med). Obsahuje větší množství stopových prvků a minerálů. Vzniká zajímavým způsobem, kdy mšice, červci a další stejnokřídlý hmyz, žijící na listech jehličí stromů, se živí šťávou z jejich pletiv. Přebytek cukrů pak vyloučí z těla, a ten pak ulpívá na listech a jehličí. A to už je vhodná příležitost pro včelu, která ho sesbírá a odnese do úlu.
Při nákupu medu se vyplatí sledovat nejenom datum spotřeby, ale věnujte pozornost také informaci, odkud tento výrobek pochází. Řada zemí, například Čína, totiž před pár lety čelila kauze,
kdy jejich med byl nastavován sirupem, či cukrem. Proto upřednostňujte kvalitní český med.