Při pořizování nového schodiště nás nejvíce zajímá jeho praktická a bezpečnostní stránka. Důležité je ale také myslet na to, že plní také důležitou estetickou funkci interiéru. Dále nás také zajímá, jaký materiál zvolit – dnes již totiž trh přímo překypuje možnostmi. https://journals.muni.cz/pedor/article/view/5227 Neméně důležitý je pak tvar schodiště či to, jestli má plnit také skladovací funkci. Jaké tedy známe druhy?
Zjednodušeně můžeme schodiště rozdělit na exteriérová a interiérová. Každé z těchto dvou typů má svá specifika, nás dále ale budou zajímat ty uvnitř domu. Podle materiálu můžeme vybírat vlastně mezi dvěma typy:
- železobetonová konstrukcí s dlažbou či dřevem,stupně jsou ze dřeva, kamene, skla nebo poloroštů,
- celodřevěná konstrukce s nebo bez podstupňů a kamennými, dřevěnými nebo skleněnými nášlapy.
Dle tvaru pak rozlišujeme přímá, lomená či točitá a jinak zakřivená schodiště. Přímé vyniká pohodlím a bezpečím pro děti či seniory. Při stěhování větších kusů nábytku je manipulace ničím neomezená a rozhodně jednodušší, než při tvarované konstrukci. Stavební norma stanovuje její šíři minimálně 90 cm. Zakřivené či lomené pak bohužel při stěhování tak komfortní není, za to ale vypadá v prostoru velmi zajímavě. Staví se tam, kde je v půdorysu omezený prostor, protože chůze po něm není až tak pohodlná či bezpečná jako u přímého typu. Lomená konstrukce mívá tvar písmene L nebo U. Ozdobou interiéru pak bývají točité schody, chůze není příliš pohodlná a pro děti a seniory ani bezpečná. Navíc zde nezbývá žádný prostor pro úložné prostory.
Pokud váháte nad jednotlivými styly či typy, poraďte se s odborníky. Například samonosné schodiště kmdesing.cz vám zajistí odborné rady a přátelský přístup. Díky tomu, že nepotřebuje žádnou podpěrnou konstrukci, se dokáže dokonale přizpůsobit prostoru a co nejdetailněji tak splnit očekávání svého budoucího majitele.